Skatteverkets söker nu en assistent till chefen för kommunikationsavdelningen. Arbetet som chefsassistent innebär främst att vara ett stöd till avdelningschefen men du kommer även att stödja andra chefer och medarbetare med olika administrativa uppgifter.  Gillar du arbetsuppgifter som är komplexa och myndighetsövergripande? Anser du dig ha god struktur och fingertoppskänsla för vad som behöver prioriteras? Då kanske detta är något för dig. Var med och gör samhället möjligt!

Om jobbet

Dina arbetsuppgifter innebär att du har en nyckelroll inom avdelningen, du arbetar självständigt, systematiskt och strukturerat. Det är ett kvalificerat arbete som kräver driv och eget ansvar, du arbetar med många frågor samtidigt. Arbetsuppgifterna är ofta komplexa och myndighetsövergripande och det krävs att du har fingertoppskänsla för vad som behöver prioriteras. Du är en samordnande funktion som ser till att viktig information når berörda personer. Arbetet innebär även ett nära samarbete med generaldirektörens – och överdirektörens assistent och andra avdelningars assistenter.

I arbetet ingår även att ansvara för koordinering och planering av kalender med beredskap och flexibilitet att ändra efter behov. Vidare kommer du ansvara för att hantera de flesta administrativa uppgifter till stöd för avdelningschefen t.ex. besök, telefon, inkommande post, reseplanering, intern kommunikation och samordning kring konferenser. Vid sidan om dagliga löpande arbetsuppgifter så kan du också komma att involveras i, eller självständigt driva, olika projekt.

Om dig

För att göra ett bra jobb och trivas hos oss på Skatteverket behöver du vara lyhörd, tänka nytt och ta ansvar. Du ska också leva upp till vår medarbetarpolicy.

I det här jobbet ska du:

  • Ha en mycket god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska
  • Ha lätt för att ta till dig nya digitala verktyg och ha goda kunskaper i att kommunicera via digitala kanaler
  • Kunna ta ett stort eget ansvar och vara en problemlösare
  • Ha ett mycket gott sinne för noggrannhet, ordning och struktur
  • Ha en mycket god servicekänsla
  • Ha en mycket god förmåga att samarbeta och en positiv grundsyn
  • Ha en god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på engelska
  • Kunna analysera informationsflöden, se samband och avgränsa.

Du ska även ha:

  • Ha en avslutad gymnasieutbildning (ska kunna styrkas med slutbetyg vid en intervju). 
  • Ha en flerårig aktuell och relevant arbetslivserfarenhet av kvalificerat chefsassistentstöd till ledning och chefer

Det är önskvärt att du har aktuell och relevant erfarenhet som chefsassistent på ledningsnivå inom myndighet eller större organisation och gärna en vidareutbildning som är relevant för tjänsten.

Bra att veta
Anställningen är tillsvidare och kan inledas med provanställning i sex månader.

En anställning hos oss kan innebära placering i säkerhetsklass. En säkerhetsprövning med registerkontroll enligt säkerhetsskyddslagen (2018:585) kan därför komma att genomföras före beslut om anställning. För en del av våra arbetsuppgifter i säkerhetsklass krävs svenskt medborgarskap.

skatteverket.se/jobb kan du exempelvis läsa om vår samhällsbärande roll, fördelarna med att jobba hos oss och hur det går till när du söker våra jobb.

När du ansöker bifogar du ditt cv. Vi använder inte personligt brev i våra rekryteringar och du ska därför inte bifoga det i din ansökan.

Välkommen med din ansökan!

Anställningsform Tillsvidareanställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde enligt överenskommelse
Löneform Individuell lönesättning
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100 %
Ort Sundbyberg
Län Stockholms län
Land Sverige
Referensnummer 2022/197
Kontakt
  • Ida Nilsson, hr specialist, ida.k.nilsson@skatteverket.se
  • Marica Nordwall, avdelningschef, marica.nordwall@skatteverket.se
Facklig företrädare
  • Göran Sundwall, Saco, goran.sundwall@skatteverket.se
  • Viking Hermén, ST, viking.hermen@skatteverket.se
Publicerat 2022-02-23
Sista ansökningsdag 2022-03-04

Tillbaka till lediga jobb